פרס גורני למשפט ציבורי

פרס גוֹרני למשפט ציבורי הוא פרס שנוסד בשנת 2010 על שמו של עורך הדין אוריאל גורני. הפרס נוסד על ידי העמותה למשפט ציבורי בישראל, ביוזמת משפחתו של עו"ד גורני, במטרה להנציח את זכרו ופועלו. אוריאל גוֹרְני (גוֹרניצקי) (1921 – 2002) היה עורך דין ישראלי בכיר, מראשוני עורכי הדין בישראל. במהלך חייו כיהן כפרקליט מחוז תל אביב, כיועץ המשפטי של מערכת הביטחון, וכשותף בכיר במשרד עורכי הדין גורניצקי ושות' שייסד אביו. 

Gorni1.jpg

עו"ד אוריאל גורני ז"ל


זוכי פרס גורני לשנת 2017:

בקטגורית הפרס הראשונה על פעילות יוצאת דופן בתחום המשפט הציבורי

ועדת הפרס בראשות השופטת בדימוס דליה דורנר בחרה בשני מועמדים: 

פרופ' אייל גרוס מאוניברסיטת תל-אביב – אייל הוא פרופסור מן המניין בפקולטה למשפטים. גרוס הוא מלומד בולט בישראל ובעל שם עולמי, המעורב מאוד גם בפעילות חברתית בתחום המשפט הציבורי. גרוס חוקר בתחומי המשפט החוקתי והמשפט הבינלאומי. מחקריו בנושא תפקידו של המשפט ההומניטארי וזכויות האדם במצב של כיבוש, הזכות לבריאות, הזכות למזון ולביטחון תזונתי, וזכויות להט"ב הם פורצי דרך. עד היום כתב וערך גרוס שישה ספרים ומאמרים רבים בעברית, ובאנגלית. 

לצד פעילותו האקדמית, פעל גרוס בהתנדבות כאשר שימש במשך שבע שנים יועץ משפטי של אגודת הלהט"ב ואף נכלל ברשימת האנשים המשפיעים ביותר בתולדות הקהילה הגאה בישראל. גרוס כותב פרשנות משפטית באופן קבוע גם בעיתון הארץ. גרוס שימש כמרצה אורח באוניברסיטאות יוקרתיות רבות בחו"ל, ומרצה באוניברסיטת לונדון באופן קבוע. 

 

פרופ' משה נגבי ז"ל – משה היה איש רב-אשכולות. משפטן, עיתונאי, מרצה בתחומי המשפט והתקשורת ופרשן משפטי. פרופסור חבר במחלקה לתקשורת ועיתונאות באוניברסיטה העברית בירושלים. כפרשן משפטי הוא מרבה לעסוק בהגנה על זכויות אדם, חופש העיתונות, שמירת החוק והדמוקרטיה, ובנושאי טוהר המידות של אנשי ציבור. נגבי התפרסם בעיקר בזכות התוכנית "דין ודברים", שהחל לערוך ולהגיש בשנת 1981 עד לסגירת רשות השידור השנה. התוכנית עסקה בענייני משפט וזכויות אדם. נגבי כיהן בעבר בהנהלת האגודה לזכויות האזרח.

לצד פעילותו העיתונאית והחברתית, עסק נגבי גם בפעילות אקדמית ענפה. בשנת 1996 מונה למרצה בכיר במחלקה לתקשורת ועיתונאות באוניברסיטה העברית בירושלים, ובסוף 2013 קודם לדרגת פרופסור חבר.  נגבי כתב שישה ספרים בנושאי חופש העיתונות והמשפט בשטחים. נגבי קיבל פרסים רבים המוקירים את עבודתו הציבורית. ביניהם, אות זכויות האדם ע"ש אמיל גרינצוויג, מטעם האגודה לזכויות האזרח, מגן תנועת אמיתי על תרומתו לשלטון החוק, אות אביר איכות השלטון, מטעם התנועה לאיכות השלטון, ופרס סוקולוב לעיתונאות.

 

בקטגוריית הפרס השנייה על תרומה משמעותית למשפט הציבורי של מנהל בדרג בכיר בשירות המדינה

הועדה בחרה את עו"ד אסנת מנדל – אסנת מנהלת את מחלקת בג"צים בפרקליטות המדינה מזה כ-17 שנים, וצפויה לפרוש מתפקידה בקרוב. אסנת הובילה את הטיפול של מחלקת בג"צים בעשרות אלפי עתירות וערעורים מנהליים. בכך היא הייתה שותפה פעילה ומרכזית בהתפתחותו של המשפט החוקתי והמנהלי בישראל. מנדל הנחילה את התפיסה לפיה על פרקליטי המדינה להיות נאמני ציבור, המחויבים בחובת גילוי מוגברת, ובשמירה על שלטון החוק וערכי היסוד המשפטיים. אסנת חתרה תמיד למציאת איזון בין זכויות הפרט לאינטרסים ציבוריים המוטלים על הכף, תוך דיאלוג מתמיד עם רשויות המדינה שאותן התבקשה מחלקת הבג"צים לייצג. 

קולגות של אסנת ועורכי דין שעבדו תחתיה מכנים אותה מודל ומופת למשפטן ציבורי – civil servant. תורם לכך גם אופייה המסביר פנים של אסנת, הסבלנות, היסודיות והמקצועיות הרבה שמאפיינת את עבודתה.

 

בקטגוריית הפרס השלישית לחוקרת צעירה על עבודת מחקר מצטיינת שתרמה תרומה משמעותית למשפט הציבורי בישראל 

הועדה בחרה את ד"ר קארין כרמית יפת מהפקולטה למשפטים מאוניברסיטת חיפה על מאמרה Synagogue And State In The Israeli Military: A Story Of "Inappropriate Integration שפורסם בשנת 2016 בכתב העת Law & Ethics of Human Rights. מאמרה מנתח את מערכת היחסים בין דת, מגדר וצבא בכלים הדוקטרינרים של המחקר החוקתי ובכלים התיאורטיים של התיאוריה הליברלית הרב-תרבותית. 

קארין סיימה את לימודי התואר הראשון שלה בהצטיינות יתרה, ואת לימודי התואר השני והדוקטורט בהצטיינות מאוניברסיטת Yale. קארין זכתה בלמעלה מ-10 פרסים יוקרתיים על מחקריה. בין השאר, זכתה קארין בפרס חשין לחוקרים צעירים, בפרס האגודה הסוציולוגית הישראלית, ובפרס דסטי ואתי מילר המוענק לחוקר הצעיר הטוב ביותר באוניברסיטת חיפה. על הפרויקט המחקרי שלה בנושא צבא ומגדר, זכתה קארין במענק מחקר תחרותי של משרד המדע על סך 345,000 ₪. 

 

.
DSC_7545
DSC_7594
DSC_7595
DSC_7582
DSC_7572
DSC_7574

החל משנת 2016 מוענק פרס גורני בשלוש קטגוריות:

1. פרס גורני למשפט ציבורי – פרס לפעילות יוצאת דופן בתחום המשפט הציבורי בישראל, המיועד לבעלי תפקיד העוסקים במשפט ציבורי כגון: שופטים  לאחר פרישה, פרקליטים או יועצים משפטיים מהמגזר הפרטי או הציבורי, לחוקרים מהאקדמיה או לארגונים. 

גובה הפרס: 5,000 ₪  

2. פרס גורני למשפטנים במגזר הציבורי – פרס לתרומה משמעותית למשפט הציבורי בישראל של מנהל בדרג בינוני-בכיר ששירתו במגזר הציבורי, כגון מנהלי מחלקות או משנים לפרקליט המדינה בפרקליטות המדינה או יועצים משפטיים למשרדי ממשלה או גופי ממשלה אחרים, לאחר פרישה. 

גובה הפרס:  5,000 ₪

3. פרס גורני לחוקרים צעירים בתחום המשפט הציבורי – פרס לחוקר/ת צעיר/ה על עבודת מחקר מצטיינת במשפט ציבורי (כגון מאמר שהתפרסם בכתב-עת משפטי או חיבור לתואר דוקטור או מוסמך), שהוגשה או פורסמה בשנה שחלפה (1.09.2015-1.09.2016). 

גובה הפרס: 5,000 ₪

DYP8899.jpg

רות גורני, אלמנתו של עו"ד אוריאל גורני, ובנותיה, ד"ר עדנה גורני-לבינגר וד"ר אורנה בלונדהיים, מקבלות תעודת הערכה מהשופטת (בדימוס) עדנה ארבל, יו"ר ועדת פרס גורני לשנת תשע"ה, בהוקרה על תרומתן לפרס.


 עד שנת 2016 הוענק פרס גורני מדי שנה בשלוש קטגוריות:

(א) "פרס גורני למשפט ציבורי של העמותה למשפט ציבורי בישראל": לפעילות יוצאת דופן בתחום המשפט הציבורי בישראל, המיועד לבעלי תפקיד העוסקים במשפט ציבורי כגון: שופטים, פרקליטים או יועצים משפטיים מהמגזר הפרטי או הציבורי, לחוקרים מהאקדמיה או לארגונים.

(ב) פרס גורני לחוקרי צעירים בתחום המשפט הציבורי של העמותה למשפט ציבורי בישראל": לחוקר/ת צעיר/ה על עבודת מחקר מצטיינת במשפט ציבורי (כגון מאמר שהתפרסם בכתב-עת משפטי או חיבור לתואר דוקטור או מוסמך), שהוגשה או פורסמה בשנה שחלפה.

(ג) "פרס גורני לארגוני זכויות האדם של העמותה למשפט ציבורי בישראל": לארגון (ללא כוונת רווח) על פעילות בולטת במהלך השנה שחלפה לקידום זכויות האדם.

זוכים אחרונים

שנת 2016:

פרס גורני על פעילות יוצאת דופן בתחום המשפט הציבורי הוענק לפרופ' אמנון רובינשטיין.

פרס גורני על תרומה משמעותית למשפט הציבורי של מנהל בדרג בכיר בשירות המדינה הוענק לעו"ד טנה שפניץ, לשעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (אזרחי).

פרס גורני על עבודת מחקר מצטיינת שתרמה תרומה משמעותית למשפט הציבורי בישראל הוענק במשותף לד"ר איתי בר-סימן-טוב על סמך מאמריו The Dual Meaning of Evidence-Based Judicial Review of Legislation ו-Temporary Legislation, Better Regulation and Experimental Governance: An Empirical Study ולד"ר קרן וינשל-מרגל על סמך ספרה "אידאולוגיה וחוק בפסיקת בית המשפט העליון: ניתוח כמותי והשוואתי".

 

שנת 2015 :

 • פרס גורני למשפט ציבורי הוענק לפרופ' דפנה ברק-ארזעל פעילות יוצאת דופן בתחום המשפט הציבורי.
 • פרס גורני לחוקרים צעירים הוענק לד"ר רונן פוליאק עבור עבודת הדוקטורט שלו בנושא "המימד החוקתי של הזכויות הרכושיות".
 • פרס גורני לארגוני זכויות אדם הוענק לתנועה לחופש המידע, בזכות פעילות יוצאת דופן לקידום זכויות האדם בישראל.

שנת 2014 :

 • פרס גורני למשפט ציבורי הוענק לפרופ' מרדכי קרמניצר.
 • פרס גורני לחוקרים צעירים הוענק לד"ר אורי אהרונסון, אוניברסיטת בר אילן. הפרס הוענק לד"ר אהרונסון עבור שני מאמרים: "מדוע הכנסת לא ביטלה את חוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו? על הסטטוס קוו כקושי אנטי-רובני", עומד להתפרסם בכתב העת "עיוני משפט" כרך ל"ז; "הטיעון הדמוקרטי בזכות ביקורת שיפוטית ביזורית", עומד להתפרסם בכתב העת "משפט וממשל" כרך ט"ז. 
 • פרס גורני לארגוני זכויות אדם הוענק לארגון "בזכות" - המרכז לזכויות אדם של אנשים עם מוגבלויות.

שנת 2013 :

 • פרס גורני למשפט ציבורי הוענק לעו"ד יהושע שופמן- שכיהן כמשנה ליועץ המשפטי לממשלה (חקיקה) וכיועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח בישראל, על פעילות יוצאת דופן בתחום המשפט הציבורי.
 • פרס גורני לחוקר צעיר הוענק לד"ר אדם שנער בעבור מחקרו בנושא חופש הביטוי של עובדי ציבור: Public Employee Speech and the Privatization of the First Amendment
 • פרס גורני לארגוני זכויות אדם הוענק למרכז רקמן לקידום מעמד האישה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן.

שנת 2012 :

 • פרס גורני למשפט ציבורי הוענק לפרופ' ידידיה שטרן הוגה דעות בתחום דת ומדינה, סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, על פעילות יוצאת דופן בתחום המשפט הציבורי.
 • פרס גורני לחוקר צעיר הוענק לד"ר שרון ידין, עבור מאמרה בנושא "חוזים רגולטוריים בשווקים פיננסיים בישראל".
 • פרס גורני לארגוני זכויות אדם הוענק לעמותת המשפט בשירות הזקנה, בזכות פעילות יוצאת דופן במהלך השנה שחלפה לקידום זכויות האדם בישראל.

שנת 2011 :

 • פרס גורני למשפט ציבורי הוענק לפרופ' יצחק זמיר שופט (בדימוס) של בית המשפט העליון והיועץ המשפטי לממשלה על פעילות יוצאת דופן בתחום המשפט הציבורי.
 • פרס גורני לחוקר צעיר הוענק לד"ר ליאב אורגד, עבור עבודת דוקטור על הנושא "קריטריונים לגיטימיים ובלתי-לגיטימיים להגבלת הגירה: אירופה, ארצות הברית, ישראל".
 • פרס גורני לארגוני זכויות אדם הוענק לאגודה לזכויות האזרח בישראל, בזכות פעילות יוצאת דופן במהלך השנה שחלפה לקידום זכויות האדם בישראל.

שנת 2010 :

 • פרס גורני למשפט ציבורי הוענק לד"ר מישאל חשין ז"ל (1936-2015), המשנה (בדימוס) לנשיא בית המשפט העליון, על פעילות יוצאת דופן בתחום המשפט הציבורי.
 • פרס גורני לחוקר צעיר הוענק לד"ר גאי כרמי, עבור עבודת דוקטור על הנושא "חירות וכבוד: גישות שונות לחופש הביטוי בגרמניה, ארצות הברית וישראל".
 • פרס גורני לארגוני זכויות אדם הוענק לחטיבת זכויות האדם, המרכז האקדמי למשפט ולעסקים, על מאבקה נגד הפרטת בתי סוהר שהסתיים בפסק דין של בית המשפט העליון, שביטל את החוק שהקנה לגוף פרטי את הסמכות להקים ולנהל בית סוהר.

 

BY DY Photography-105
BY DY Photography-134
BY DY Photography-143
_DYP8841